OFERTA

Promieniowanie czy ciepło konwekcyjne ? Czy wiesz, że różne piece wytwarzają różne rodzaje ciepła.

RADIACJA – CZYLI PROMIENIOWANIE

Nie tylko nasze odczucia, ale i przeprowadzone badania mówią, że ludzki organizm czuje się najbardziej komfortowo w pokoju, gdzie od stóp do klatki piersiowej czuje się przyjemne ciepło, podczas gdy powietrze, którym oddychamy nie jest zbyt ciężkie.
Ten typ ogrzewania możemy uzyskać dzięki radiacji, czyli promieniowaniu cieplnym. Głównymi "producentami" wspomnianego ciepła są zazwyczaj żeliwne piece wolnostojące – JOTUL

Większość z oferowanych na rynku żeliwnych pieców wytwarza ciepło promieniowania. Ciepło to jest jednym z najlepszych, gdyż promieniuje bezpośrednio, ogrzewając kolejno ludzi, powierzchnie i przedmioty w danym pomieszczeniu i co bardzo ważne robi to bardzo szybko. Ciepło wytwarzane jest tam, gdzie jest ono potrzebne, tak więc ani Twoje stopy ani najogólniej mówiąc nos nie jest zimny.

KONWEKCJA

Po za znanymi już nam piecami radiacyjnymi, są również piece konwekcyjne – do tej rodziny zalicza się duński SCAN. Jest to dość ciekawa grupa urządzeń zazwyczaj stalowo – szamotowych, które oddają ciepło poprzez ruch powietrza pomiędzy ścianami pieca i jego korpusem. Piec wolnostojący, konwekcyjny zasysa chłodne powietrze, znajdujące się przy podłodze pomieszczenia, następnie podgrzewa je pomiędzy podwójnymi ścianami, i wypuszcza ogrzane w górnej części. Ogrzane tak powietrze jest lekkie, prawami fizyki unosi się do sufitu i stopniowo wypełnia pomieszczenie.

Odczucia przy korzystaniu z tego typu urządzeń są zupełnie inne niż w przypadku promieniowania. Początkowo będzie cieplej na górze niż w dolnych partiach pomieszczenia.Piec konwekcyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy jest dość mało przestrzeni i zachodzi potrzeba umieszczenia pieca blisko materiałów palnych (szafki, TV) lub nie ma za nim ścian ognioodpornych.