OFERTA
JOTUL – 160 Letnia norweska przygoda z żeliwem
Norweski Jotul jest najstarszym na świecie istniejącym producentem pieców i kominków na drewno. Jako firma w branży kominkowej, może pochwalić się ponad 160-letnią historią. Przygoda z żeliwem rozpoczęła się w1853 roku w miejscowości Loelva, gdzie jegomość o nazwisku Oluf Onsum, syn farmera, założył przedsiębiorstwo Kværner Jernstøberi. Firma Kværner rozpoczęła produkcję wszelakich produktów z żeliwa, począwszy od patelni na piecach kończąc. W 1900 r. przedsiębiorstwo zostało jedną z największych norweskich odlewni żeliwnych pieców na drewno.
W pierwszych latach, na samym początku XX wieku firma i tu o dziwo jeszcze nie jako "JOTUL", a Kværner była najbardziej zaawansowanym technologiczne przedsiębiorstwem z nowoczesnym warsztatem mechanicznym w Norwegii. Przedsiębiorstwo rosło, jego działalność stale rozszerzano, by ostatecznie skupić się na różnego rodzaju nowych produktach. W 1916. oddział zajmujący się produkcją żeliwnych pieców opalanych drewnem został sprzedany.
Los chciał że odlewnię kupił młody 26-letni przedsiębiorca Herman Anker. Anker przemianował ją na Kværner Ovnsstøperi. Nowy właściciel zamierzał, dość poważnie wykorzystać tradycję norweskiego odlewnictwa żeliwa. Podszedł do tematu dość twórczo, wprowadził nowe wzory, doskonaląc przy tym i tak rosnącą jakość. Herman Anker był również przewidującym biznesmenem, który znał się na handlu i doceniał wartość marketingu. Aby produkty, które powstają w jego zakładach mogły dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, stworzył rozbudowany jak na owe czasy zespół sprzedażowy, i to wszystko na długo zanim stało się to powszechną praktyką. Anker tym samym postawił fundamenty marki jaką teraz znamy i widzimy – Jotul.
XX wiek, był dość szczególnym. Boom technologiczny, wojny i tym podobne nie oszczędziły również Jotula. W latach dwudziestych XX wieku, gospodarki większości krajów dotknął kryzys. Załamanie międzynarodowej gospodarki doprowadziło poważnego kryzysu również w ojczyźnie Jotula, a firma stanęła u progu bankructwa. Z pomocą pojawił się, człowiek posiadający wiele pozytywnych cech Johannes Gahr, dzięki któremu udało się wyprowadzić przedsiębiorstwo z kryzysu. Gahr pokierował Jotula w stronę nowej ery rozwoju. Firma Jotul ponownie stała się największym norweskim przedsiębiorstwem produkującym piece na drewno.
Czasy powojenne nie były łaskawe dla wielu producentów pieców opalanych drewnem. Spadek sprzedaży wynikał głównie ze wzrostu popularności, innych znacznie nowszych źródeł energii. Olej opałowy, nafta czy prąd elektryczny powodowały spadek popytu na piece na drewno w okresie następującym po II Wojnie Światowej, z wyjątkiem Jotula. Firma Jotul nadal się rozrastała. W latach sześćdziesiątych na norweskim, rodzimym rynku pozostało już tylko kilku dość liczących się graczy, a Jotul dość zdecydowanie wiódł wśród nich prym. Warto wspomnieć, że nie bez znaczenia było to, że już w początku lat pięćdziesiątych XX w. Jotul przewidywał zmieniające się potrzeby rynku, oferując tym samym kominki na paliwo ciekłe, które aż do bez mała, lat siedemdziesiątych były najważniejszym źródłem przychodów.
W raz z kryzysem naftowym w 1973 r. paliwa szczególnie te płynne sporo podrożały, stając się mniej konkurencyjnymi dla znanego drewna. Następstwem tego popyt na piece na drewno dosłownie eksplodował. Rynek i technologia tworzyły nowe możliwości, a urządzenia żeliwne poraz kolejny stały się najważniejszym elementem w asortymencie produktów firmy Jotul.
Kolejną ważną datą w historii Jotula jest 1977 r. w którym rodzina Gahr postanowiła sprzedałać firmę Jotul dużej, międzynarodowej korporacji o nazwie "Norcem". Rezultatem tego posunięcia był wzrost orientacji na eksport, której również sprzyjała polityka przejęć szeregu odlewni oraz spółek importowych między innymi w USA i Europie.
Kolejne załamania gospodarcze w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, wywarło znaczący wpływ na Jotul, skłaniając firmę do ponownej oceny celów przedsiębiorstwa.
Jotul stał się firmą globalną, która rozwinęła międzynarodową sieć, stając się znaną i cenioną marką z jednostkami zależnymi i oddziałami dystrybucyjnymi w większości państw na świecie.
Jotul mimo tego, że w trakcie swojego istnienia, czyli 160 lat doświadczył zarówno lepszych, jak również i gorszych okresów. Śmiało możemy powiedzieć że dowiódł, że potrafi stawiać czoła trudnościom. Nadal się rozwija jako przedsiębiorstwo. Sukces ten może przypisać pasji i odwadze, umiejętności dostosowywania się do nowych trendów, potrzeb i rynków. Właśnie dlatego firma Jotul jest nadal bardzo silna zarówno jako odlewnia żeliwnych pieców i kominków na drewno, jak i jako globalny lider rynku.
Link do filmu obrazującego fabrykę JOTUL w Norwegii, oraz proces produkcji pieców
https://www.youtube.com/watch?v=ov93s1h9Xrs
DLACZEGO JOTUL WYBIERA ŻELIWO- to pytanie często przewija się wśród klientów szukających kominka..
Firma Jotul wytwarza kominki (piece i wkłady kominkowe) z żeliwa od 1853 roku. Żeliwo jest jest jednym z najlepszych materiałów do produkcji pieców. Materiał ten wytrzymuje wysokie temperatury, oraz gwałtowne ich zmiany. Dlatego właśnie Jotul wybiera żeliwo dla swoich kominków, podobnie jak czynią to producenci samochodów używając żeliwa do produkcji silników.
Żeliwo dla odlewni Jotulowskich pochodzi ze złomu, który pozyskiwany jest od lokalnych firm recyklingowych. Warto wyjaśnić, że w trakcie jego topienia usuwane są wszelkie zanieczyszczenia i równocześnie do płynnego żeliwa dodawany jest węgiel, oraz szereg związków pozwalających uzyskać odpowiedni skład surówki do odlania poszczególnych części kominka. Następnie, gdy roztopione żeliwo osiągnie zadaną, odpowiednią do analizy temperaturę, jest badane w fabrycznym laboratorium w Kråkerøy. Proces ten jest szalenie ważny, gdyż w razie potrzeby dodawane są kolejno dobrane składniki, które sprawiają, że otrzymuje się bardzo dobre jakościowo, znane z wytrzymałości żeliwo Jotul. Kolejno maszyny takie jak automat odlewniczy wlewają płynne żeliwo do specjalnych form z elementów kruszywa, w których po zastygnięciu, przekształca się je w odlewy do nowoczesnych kominków na drewno – Jotul.
JOTUL DZIĘKI ŻELIWNEJ KONSTRUKCJI NADAJE SIĘ DO PRACY W EKSTREMALNYCH TEMPERATURACH
Każdy Jotul to żeliwny piec opalany drewnem. Składa się z części, które są formowane w fabryce poprzez odlewanie. Proces ten sprawia, że piec jest bardzo stabilnym, nie odkształca się ani deformuje pod wpływem wysokiej temperatury. Jako przykład z codziennego życia, możemy przedstawić różnicę w zachowaniu się rozgrzanej, żeliwnej patelni polanej zimną wodą, a blaszaną formą do pieczenia.
Naczynia pomimo, że są wykonane z dość podobnego, materiału, reagują zupełnie inaczej na zmianę temperatury. Tam gdzie forma do pieczenia deformuje się, żeliwo jest stałe i zachowuje swój pierwotny kształt.
MATERIAŁ FORMOWALNY
Żeliwo jest materiałem odlewanym w formach przestrzennych (3D). Ten sposób daje możliwość wykonania najbardziej szczegółowego projektu, zawierającego skomplikowane kąty, narożniki lub różne wzory. Jotul jako marka premium dba o dokładne odwzorowanie produktów, które przyczynia się do podniesienia poziomu jakości, tej wizualnej jak i funkcjonalnej. Produkty Jotul są postrzegane na rynku, jako jednolite, oraz solidne. Pozbawione są spoin i szwów, które mogą być narażone na zmęczenie i uszkodzenia w czasie eksploatacji.
TRWAŁY
Firma Jotul zdecydowała się produkować swoje urządzenia grzewcze na drewno z żeliwa. Jotulowi zależy aby produkty były synonimem długowieczności. "Kiedy dostarczamy produkt, który powinien trwać przez pokolenia lub dłużej, nie możemy iść na kompromis odnośnie jakości materiału".. Jotul wie że prowadzenie odlewni jest dość kosztowne i wymaga sporych inwestycji. Warto wspomnieć o nowych modelach, gdzie wprowadzenie do produkcji każdego nowego kominka wymaga sporo inwestycji, choćby w postaci form odlewniczych. Wynikiem tych działań, otrzymujemy produkt, którym możemy cieszyć się przez wiele lat.
WYMIENNE CZĘŚCI WE WKŁADACH I PIECACH JOTUL
Żeliwne urządzenia Jotul – piece i wkłady kominkowe składają się z wielu mniejszych części. Części te są ze sobą skręcane, a pomiędzy nimi znajduje się żaroodporna mastyka. Dawana jest ona po to, aby palenisko było całkowicie szczelne. Jotul daje możliwość wymiany każdej część pieca, lub wkładu. Wszystko to w połączeniu z naprawdę dobrymi warunkami gwarancyjnymi, oraz dostępem do części zamiennych, daje każdemu posiadaczowi Jotula swoiste poczucie bezpieczeństwa, tak aby mogli cieszyć się swoim kominkiem przez wiele lat.
NACISK NA RECYKLING I OCHRONĘ ŚRODOWISKA
Z historii Jotula już wiemy że produkcja kominków odbywa się się w zakładzie produkcyjnym znanym wcześniej jako Kråkerøy Verk w Fredrikstad, w Norwegii. Dzięki dbałości o ekologię, lokalne zakłady zajmujące się recyklingiem, dostarczają do odlewni codziennie złom. Następnie złom jest przetapiany i przekształcany w nowoczesne urządzenia Jotul. Warto wspomnieć fakt, iż produkcja odbywa się w środku dzielnicy mieszkaniowej, dlatego też wymagania związane z ochroną środowiska, jak i emisją zanieczyszczeń, hałasu są bardzo rygorystyczne. Polityka Jotula, jeśli chodzi o materiały użyte do produkcji pieców – recykling, oraz ich ekologiczny charakter, dowodzą tego że możemy bezpiecznie stwierdzić, że wybór produktów Jotul, jest najlepszym wyborem dla lepszej ochrony środowiska i klimatu.