OFERTA

Drewutnia - Dom dla naszego drewna

Po zakupie drewna kominkowego do naszego ukochanego kominka i zwiezieniu go pod dom, często nowi użytkownicy zaczynają się zastanawiać, gdzie złożyć ów drewno, tak aby było bezpieczne, nie zawilgotniało i ewentualnie doschło jeśli jest stosunkowo świeże.

W pomocy przychodzi nam tradycyjna metoda na przechowywanie szczap drewna opałowego w postaci prostego domku potocznie zwanego drewutnią. Jest to mała, niekiedy bardzo urokliwa budowla, zazwyczaj wykonane z drewna. Drewutnie posiadają charakterystyczne ażurowe ściany, które zapewniają dostateczny przewiew pomiędzy złożonymi polanami. Warto wspomnieć iż zazwyczaj są tam także przechowywane narzędzia do rąbania drewna. Ściany budowli chronią zimą drewno przed zasypaniem przez śnieg, a jej zamknięte (przynajmniej na rogach) wnętrze ułatwia załadunek i rozładunek.

Obecna odmiana drewutni to stosunkowo mały, gotowy do złożenia składany budyneczek z dwuspadowym, troszkę wysuniętym dachem, z podniesioną nad ziemią podłogą, oraz ażurowymi przewiewnymi ścianami. Zazwyczaj frontowa, ściana jest u góry otwarta, a inne części są uchylane bądź zdejmowane do załadunku. Spotkać można również wersje z dodatkowo wydzielonym, zamkniętym pomieszczeniem na narzędzia. Warto wybrać własnie takie, gdyż to dość wygodne rozwiązanie. W drewutni drewno możemy układać zarówno luzem, jak i na paletach, co zwiększy dostęp powietrza i zminimalizuje efekt zaparzania. Warto również pamiętać gdy budujemy drewutnię sami, iżstandardowe wymiary palet to 120cm × 80 cm, oraz o tym że wysokość, niektórych skrzyniopalet wynosi nawet do 220 cm.

Ważną uwagą jest aby w drewutni był swobodny dostęp powietrza do każdej skrzyniopalety, lub rzędu polan. Podobna sytuacja jest w przypadku miejsca u góry, gdyż drewutnia nie może być kopiato wypełniona drewnem pod sam dach.

Równie ważnym aspektem przy drewutni jest droga, która od wjazdu do samej drewutni powinna być dość utwardzona na, by można w ostateczności dojechać do niej. Wygodnie również jest, jeśli jest położona w pobliżu miejsca rozładunku drewna i z kolei niezbyt daleko od samego domu.